درمان زخم تازه با روش های خانگی

درمان زخم تازه با روش های خانگی

مجله سلامت

درمان زخم تازه یک فرایند پیچیده برای جایگزینی ساختارهای سلولی و لایه های بافتی ناپایدار و از دست رفته است.

زخم های باز یک کابوس هستند. آن ها نه تنها دردناک و کثیف هستند، بلکه برای بهبودی کامل نیز به زمان نیاز دارند. فراموش نکنید آن ها یک اثر دائمی بر روی پوست شما می گذارند. باید زخم آلوده نشود تا روند بهبود را کند نکند.

 استفاده از چند پماد تجاری روی زخم ممکن است به بهبود زخم کمک کند، اما برخی از مواد آشپزخانه معجزه می کنند. شنیدید برخی از موادی که معمولاً در غذاهای لذیذ آشپزی استفاده می شود به عنوان یک درمانگر یا یک درمان کامل عمل می کنند.

این داروهای خانگی به شما کمک می کنند تا زخم خود را بهتر تمیز کنید و از آلوده شدن آن مطمئن شوید. اطمینان حاصل کنید که به طور منظم از آن ها استفاده می کنید تا بهترین نتیجه را ببینید. لطفا توجه داشته باشید، این مواد برای درمان زخم های جزئی بهتر عمل می کنند. در صورت جراحات اساسی، لطفاً از داروهای تحت نظر پزشک استفاده کنید.

در اینجا چند روش برای درمان زخم تازه، جلوگیری از عفونت آن ها و درمان های خانگی جای زخم آورده شده است.

زردچوبه

Rhizome of Curcuma longa L.  (نام عمومی زردچوبه)، ادویه اصلی کاری، به طور سنتی به عنوان یک عامل بهبود زخم استفاده می شود. زردچوبه یک ماده ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیک طبیعی است که سال هاست برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محققان در سراسر جهان به مدت طولانی اثر کورکومین، فعال ترین ماده زردچوبه را به دلیل داشتن ویژگی های عملکرد زیستی، به ویژه فعالیت های آنتی اکسیدانی، پاک کننده رادیکال، ضد میکروبی و ضد التهابی که نقش مهمی در زخم دارند، بررسی کرده اند. علاوه بر این کورکومین تولید عوامل دخیل در روند ترمیم زخم را تحریک می کند؛ بنابراین مدیریت درمان زخم تازه را تقویت می کند.

مطالعات نشان می دهد کورکومین پاسخ طبیعی بدن به زخم های پوستی مانند التهاب و اکسیداسیون را کاهش می دهد.

کورکومین بهبودی زخم را در شرایط آزمایشگاهی به روش پاسخ دوز دو فازی تعدیل می کند؛ یعنی ممکن است در دوزهای پایین تحریک کننده و در دوزهای بالاتر بازدارنده باشد. گزارش شده است که کورکومین با اصلاح حالت فعال کننده آنزیم پلاسمین زا، فیبرینولیز و مهاجرت سلولی را در حین ترمیم زخم تسهیل می کند.

مطالعات تاکنون نشان داده است که به دلیل دسترسی بیشتر دارو در محل زخم، استفاده موضعی از کورکومین در مقایسه با تجویز خوراکی آن، تأثیرات چشمگیری در درمان زخم تازه دارد.

درمان زخم تازه با زردچوبه

 

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا اثرات ضد التهابی، ضد آرتریت و ضد قارچ و کاهش قند خون دارد. این گیاه از ایجاد شوره سر جلوگیری می کند. گیاه آلوئه ورا برای کنترل عفونت های قارچی مانند بیماری آلوپسی نیز مفید است. از دیگر اثراتی که به ژل تازه آلوئه ورا نسبت داده شده است، می توان تأثیرات ترمیم آن را در زخم ها و آسیب های سطحی پوست بیان کرد. به طور مشابه، کاهش درد در اثر زخم در پی مصرف این دارو مشاهده می شود.

اثرات رطوبت دهی آلوئه ورا در محصولات موضعی این گیاه نیز اثبات شده است. گیاه آلوئه ورا مانند کاکتوس گیاهی آبدار به نظر می رسد که برگ های آن شامل بافت مخاط (ژل) است. این موسیلاژ از برخی گلیکوپروتئین ها تشکیل شده است، که از تورم و درد جلوگیری کرده و روند بهبود آن ها را تسریع می کند. از موسیلاژ این گیاه می توان برای درمان زخم های داخلی و خارجی استفاده کرد.

گیاه آلوئه ورا اثرات ضد التهابی، ضد آرتریت و ضد قارچ

عسل

وجود گسترده زخم ها و سوختگی های بهبود نیافته تأثیر زیادی بر سلامت و اقتصاد عمومی دارد. مداخلات بسیاری، از جمله داروهای جدید و فن آوری ها، برای کمک به بهبود قابل توجه زخم و از بین بردن عفونت ها استفاده می شود. بنابراین، یافتن مداخله ای که هم تأثیر درمانی بر روند بهبودی داشته باشد و هم توانایی از بین بردن میکروب ها، از ارزش زیادی برخوردار باشد. عسل یک محصول طبیعی است که اخیراً در پزشکی مدرن معرفی شده است.

 خواص ضد باکتریایی عسل و اثرات آن در درمان زخم تازه به طور کامل بررسی شده است. باتوجه به مطالعات آزمایشگاهی و آزمایشات بالینی، عسل یک ماده ضد باکتری مؤثر در طیف گسترده است. در این مقاله داده هایی که از اثر عسل طبیعی در بهبود زخم و توانایی آن در عقیم سازی زخم های آلوده پشتیبانی می کنند، مرور می شود. داده ها نشان می دهد که با خواص ترمیم کنندگی عسل، تحریک رشد بافت، افزایش اپیتلیالیزاسیون و تشکیل اسکار به حداقل می رسد.

عسل باعث کاهش سطح پروستاگلاندین و افزایش محصولات نهایی اکسید نیتریک می شود. این خواص ممکن است به توضیح برخی از خواص بیولوژیکی و درمانی عسل به ویژه به عنوان یک ماده ضد باکتری یا بهبود دهنده زخم کمک کند.

با توجه به داده های ارائه شده، عسل های مناطق مختلف جغرافیایی اثرات درمانی قابل توجهی بر روی زخم ها و سوختگی های مزمن دارند. نتایج، استفاده از عسل را در عمل بالینی به عنوان یک درمان کننده طبیعی و ایمن زخم تشویق می کند.

درمان زخم تازه با عسل

روغن درخت چای

روغن درخت چای در برابر ارگانیسم های باکتریایی، ویروسی و قارچی مؤثر می باشد. همچنین یک تقویت کننده سیستم ایمنی قوی است.

در حالی که قرار دادن روغن درخت چای در یک زخم باز ممنوع است، اما می تواند به درمان زخم بسته کمک کند.

 برخی شواهد نشان می دهد که وقتی به شکل ژل رقیق می شود، به بهبود سوختگی و زخم های پوستی کمک می کند.

روغن درخت چای برای جلوگیری از لایه برداری پوست تاول زده شده یا آفتاب سوختگی بسیار مؤثر است.

درمان زخم تازه با روغن درخت چای

سیر

اثر پماد موضعی سیر در بهبود زخم جراحی در مقایسه با وازلین بررسی شده است. پماد سیر به یک زخم جراحی و وازلین  بر روی زخم جراحی دیگر دو بار در روز قرار داده شده است. در هفته دوم، بیماران و پزشک گزارش دادند که 59٪ و 65٪ زخم ها با پماد سیر بهبود یافتند. در هفته چهارم، بیماران و پزشک گزارش دادند که  76 و 88 درصد زخم ها بهبود یافته اند.

در این مطالعه کوچک، هم بیماران و هم پزشکان گزارش کردند که هنگام درمان با پماد سیر، در مقایسه با وازلین، زخم های جراحی 30٪ بیشتر  بهبود می یابند.

روغن نارگیل

استفاده از روغن نارگیل می تواند به بهبود بریدگی ها، خراش ها و دلمه ها کمک کند.

در حیوانات، زخم های درمان شده با روغن نارگیل بکر سریعتر بهبود می یابند. زخم های درمان شده با روغن نارگیل همچنین افزایش قابل توجهی در کلاژن محلول در پپسین و افزایش فعالیت آنزیم آنتی اکسیدان را نشان می دهد.

سوختگی های درمان شده با روغن نارگیل، بهبود قابل توجهی در انقباض زخم سوختگی، یا تلاش های بدن برای بستن زخم  و همچنین دوره قابل توجه کاهش یافته از اپیتلیالیزاسیون، به معنی رشد بافت جدید که زخم را برای بهبود آن می پوشاند.

روغن نارگیل در درمان زخم تازه دیابتی تأثیر شگفت انگیزی دارد.

مونولارین موجود در روغن نارگیل می تواند آن را به یک درمان ضد باکتری و ضد قارچ مؤثر تبدیل کند.

هر دو عفونت باکتریایی و قارچی می توانند سرعت بهبود زخم ها را کاهش دهند.

روغن زیتون

اسید فنلیک موجود در روغن زیتون دارای اثر محافظتی است. ضد التهاب، محافظ سلول و آنتی اکسیدان می باشد. روغن زیتون به دلیل غنی تر بودن از فلاونوئیدها، برای بهبود زخم مناسب است و هیستامین را مهار می کند.

از روغن زیتون می توان به تنهایی یا با ترکیبی از برخی مواد اضافی در اقدامات مراقبت از زخم استفاده کرد. از این روغن در تهیه داروها مانند پماد، در درمان زخم و سوختگی و التهاب استفاده می شود.

پیاز

پیازها دارای همان عنصر ضد میکروبی به نام آلیسین هستند. پیاز را  دو قسمت کرده و یک قسمت را با استفاده از دستگاه ریز خرد کنید. می توانید آن را با عسل مخلوط کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. آن را روی زخم بمالید و بگذارید حدود 20 دقیقه بماند، سپس بشویید. این مخلوط را سه بار در روز استفاده کنید.

دارچین

دارچین به لطف خواص ضد باکتریایی قوی برای بهبود زخم ها مؤثر است.

یک مطالعه آزمایش لوله ای نشان داد که روغن دارچین به محافظت در برابر باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک کمک می کند.

مخلوط عسل و دارچین دارای خواص درمانی ثابت شده هستند و روند درمان عفونت پوستی را سریع می کنند. عسل و دارچین با باکتری ها مبارزه می کنند و التهاب پوست را کاهش می دهند. این دو دارای خاصیتی هستند که هنگام بهبود پوست بسیار مهم هستند.


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.