درمان زخم سوختگی

آشنایی با درمان زخم سوختگی

مجله سلامت

درمان زخم سوختگی یکی از کارهای بسیار ضروری بعد از عمل سوختگی می باشد. سوختگی به طور کلی آسیب رسیدن به پوست بدن به صورت مستقیم یا غیر مستقیم می باشد. درمان زخم سوختگی اهمیت بالایی دارد، زیرا عدم توجه به این مسئله عوارض بسیار شدیدی را بر روی پوست و بدن انسان می گذارد.

سوختگی معمولا از گرمای شدید یا تماس با مواد شیمیایی و داغ مثل قیر یا ادوات برقی رخ می دهد. بهتر است که به نحوه کارکردن با دستگاه های مختلف برقی و صنعتی دقت بالایی داشته باشیم تا دچار سوختگی نشویم. البته پیشرفت های زیادی در حوزه درمان زخم سوختگی حاصل شده است و روش های مختلفی برای درمان زخم سوختگی وجود دارد.

یکی از همین روش ها مربوط به استفاده از انواع پانسمان سوختگی می باشد که متناسب با درجه سوختگی و شرایط فرد، می تواند متفاوت باشد. وقتی به بدن و پوست انسان بر اثر سوختگی آسیب وارد می شود، باید سریعا و بدون معطلی به فکر درمان زخم سوختگی فرد مورد نظر باشیم. البته باید بگوییم که در درمان زخم سوختگی باید نکاتی را در نظر بگیرید و با رعایت اصول کلی، اقدام به درمان بیمار نمایید.

 

برای مثال در سوختگی های سطحی نیازی به خوابیدن در بیمارستان و بستری نمی باشد و با استفاده از مسکن های عمومی مثل استامینوفن می توان درد را کم کرد. شستشوی دست و پوست با آب سرد مفید می باشد، به شرطی که به صورت صحیح صورت بگیرد و زخم را ملتهب نکند.

 

در هنگام سوختگی های درجه 1 و 2 می توانید محل زخم را شستشو داده و ضد عفونی کنید. این کار معمولا با شامپو بچه انجام می شود، زیرا خاصیت ضد عفونی دارد. گفتیم که پانسمان های سوختگی تنوع زیادی دارند. معمولا برای رفع درد تاول های روی سطح پوست بدن، از پانسمان هیدروژل استفاده می کنند.

 

در سوختگی های شدید و عمیق، می توانید از پانسمان های مرطوب کننده پوست استفاده کنید تا از درد بدن کاسته شود. این پانسمان ها به علت رطوبتی که در بدن ایجاد می کنند، از آلودگی های محیطی جلوگیری کرده و روند درمان را سریع تر می کنند.


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.