زخم بستر

سوالات متداول زخم بستر

زخم بستر

سوالات متداول زخم بستر بسیار گسترده بوده و اشخاص در حوزه درمان زخم بستر ابهاماتی دارند. نیاز است برای پاسخ به سوالات متداول زخم بستر افراد، اطلاعات جامع و کافی در اختیار بیماران قرار داده شود.

همان طور که می دانید یکی از اصلی ترین سوالات متداول زخم بستر در مورد چیستی و ماهیت این بیماری می باشد. زخم بستر یکی از عوارض اصلی بیماری دیابت می باشد که با توجه به فرد مورد نظر و شرایط وی، درجه و میزان شدت آن متفاوت می باشد.

بیماری قند بر اثر عوامل مختلفی در یک شخص  ایجاد می شود. یکی از اصلی ترین عوامل در دیابت، مصرف بیش از اندازه شکر و مواد قندی می باشد. معمولا افرادی که از شیرینی های مختلف و مواد قندی مانند شکلات و شیرینی های قنادی و خرما بسیار زیاد استفاده می کنند، با افزایش وزن مواجه می شوند که این افزایش وزن باعث ایجاد تغییرات هورمونی در بدن فرد می شود.

 پس از ابتلا به بیماری دیابت می باشد که شخص دچار عارضه زخم بستر می شود. در ذیل به بررسی سوالات متداول زخم بستر پرداخته و توضیحاتی را در خصوص زخم بستر خواهیم داد.

از اولین سوالات می توان به مورد زیر اشاره کرد:

1-زخم بستر چیست و انواع آن کدامند؟

آسیب دیدن بافت های مختلف بدن به خصوص در ناحیه پشت و پای انسان بر اثر فشارهای طولانی مدت را زخم بستر یا زخم فشاری می نامند.

 اگر بخواهیم به طور خلاصه اشاره ای به زخم بستر بکنیم، باید چنین بگوییم که درگیر شدن بافت پا و عضلات بر اثر ساییدگی و اصطکاک با تخت یا بستر بر اثر تحت فشار قرار گرفتن آن در طولانی مدت را زخم بستر می نامند.

سوال دوم در مورد انواع زخم بستر می باشد که از سوالات متداول زخم بستر محسوب می شود.

2-انواع زخم بستر کدام است ؟

انواع زخم بستر شامل زخم بستری های ساده و سطحی، متوسط و عمیق یا پیشرفته و بسیار عمیق هستند. در زخم بستر سطحی پوست شخص کمی قرمز شده و شخص احساس ناراحتی می کند.

 در این حالت زخم به حدی نمی باشد که موجب خونریزی و درگیر کردن بافت های زیر پوست و استخوان برسد.

نکات مربوط به زخم بستر و پاسخ به سوالات

در بخش ذیل به بررسی برخی نکات کلی در این حوزه می پردازیم:

  • فعالیت و ورزش یکی از راه های جلوگیری از پیشرفت زخم بستر می باشد.
  • به چهار نوع معمولی، متوسط، پیشرفته و بسیار پیشرفته تقسیم می شود.
  • اقدامات درمانی باید سریعا شکل بگیرد.
  • افراد دارای بیماری های خاص مانند MS یا افرادی که بر اثر سکته مغزی، دچار اختلالات شدید شده اند، بیشتر در معرض ابتلا به زخم بستر قرار دارند.

معمولا زخم بستر سحطی با استفاده از داروها و مسکن های عمومی مانند استامینوفن درمان می شوند. البته  استراحت کوتاه مدت نیز اثر مثبتی دارد.

در زخم بستر متوسط، زخم مورد نظر عمیق تر بوده و به داخل بافت مورد نظر نفوذ کرده و آلودگی های گوناگون در اطراف عضو، به وجود می آید. در زخم بستر متوسط بایستی به دکتر مراجعه کرده و مداخله درمانی مورد نظر صورت بگیرد. زخم بستر عمیق یا پیشرفته از جمله بدترین نوع زخم بستر می باشد.

در این نوع زخم بستر، نه تنها بافت مورد نظر، بلکه اجزای داخلی بافت مانند سلول ها و قسمت های داخلی عضو مورد نظر به شدت آلوده شده و نیاز به مراقبت و اقدامات درمانی پیشرفته دارد. معمولا در زخم بستر پیشرفته، یک سوراخ بر اثر فشار بر روی عضو ایجاد می شود که اگر اقدامات درمانی صحیحی بر روی آن صورت نگیرد، عوارض بسیار شدیدی در پی خواهد داشت.

زخم بستر بسیار عمیق که شدیدترین حالت از زخم بستر محسوب می شود، یک حفره بزرگ در بدن شخص ایجاد می شود. در این حالت نه فقط بافت، بلکه استخوان و لایه های زیرین آن نیز نمایان می شود و عذاب بسیار شدیدی نیز در پی دارد. ممکن است این نوع از زخم بستر موجب آلودگی شدید تاندون و استخوان شخص شود.

3-چه افرادی در معرض ابتلا به زخم بستر قرار دارند؟

افرادی که از نظر حرکتی دارای محدودیت های خاصی هستند در ابتلا به زخم بستر مستعد می باشند. معمولا افرادی که دچار سکته مغزی یا از کار افتادن برخی اعضای بدن، یا افرادی که به مدت طولانی به صورت ساکن زندگی می کنند( مانند افرادی که از ویلچر استفاده می کنند) در معرض ابتلا هستند.


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.