لوگو حافظ طب نوین

عدم تشخیص درجه زخم بستر و روش درمان آن

زخم بستر

آشنایی با درمان زخم بستری که نمی توان درجه آن را تشخیص داد

عدم تشخیص درجه زخم بستر و روش درمان زخم بستر، یکی از مهم ترین موضوعات پزشکی می باشد که مورد بحث اساتید و پزشکان می باشد. زخم بسترها انواع مختلفی دارند که میزان عمیق بودن آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد. گاه که زخم بستر دچار تغییرات عمقی می شود، شکل و ظاهر آن تغییر پیدا می کند.

در این شرایط با موضوع عدم تشخیص درجه زخم بستر روبه رو می شویم. با تغییر بافت اصلی پوست که در لایه های مختلف پوست شکل می گیرد، همچنین آغاز روند نرم شدگی استخوان بر اثر شدت یافتن زخم بستر و عدم تشخیص درجه زخم بستر و روش درمان آن، باید روش های مختلف جهت بهبود زخم بستر را امتحان کنیم.

 البته بررسی روش های مختلف درمان دارای برخی اصول می باشد که بایستی آن ها را رعایت کنیم. درجه و میزان عفونت موجود در زخم بسترها در برخی موارد قابل شناسایی نیست و عدم تشخیص درجه زخم بستر و روش درمان آن، باعث ایجاد مشکلات متفاوتی برای شخص بیمار می شود.

 در این شرایط بایستی تمام نکات بهداشتی و اصولی را رعایت کرده تا عوارض ناشی از زخم بستر به حداقل مقدار خود برسد. معمولا موضوع عدم تشخیص درجه زخم بستر و روش درمان آن، زمانی رخ می دهد که بافت نرم و خارجی پوست برای مدت زمانی طولانی به حالت فشرده در بیایند و فشار زیادی بر روی آن ها اعمال شود.

گاه مشاهده کرده اید که پس از زخمی شدن، لایه سفیدی در اطراف زخم ایجاد می شود و جلوی نفوذ عفونت ها را می گیرد. در درمان زخم بستر با شکل گسترده عدم تشخیص درجه زخم بستر و روش درمان این حالت مواجه می شویم.

 اسلاف یا اسکار به پوشش ها و لایه های سفت یا نرمی گفته می شود که دارای رنگ های متفاوتی از جمله قهوه ای، سیاه، سبز یا زرد می باشد. اسلاف به عنوان یک لایه پوششی بر روی زخم بستر ایجاد می شود و مانع تشخیص میزان عمق و درجه زخم بستر می شود.

 این لایه های پوششی زخم بستر را احاطه می کنند و مانع نفوذ میکروب ها و عفونت به داخل زخم می شوند. برای اینکه بتوانیم عمق زخم بستر را تشخیص بدهیم، بایستی به صورت کامل عمق و پایه و میزان عفونت زخم را مشاهده کنیم تا بتوانیم تشخیص دقیقی بدهیم. اسکار موجب عدم تشخیص درجه زخم بستر و روش درمان آن می شود و مشکلاتی را برای پزشک مورد نظر ایجاد می کند.

 البته گفتنی است که اسکار در مرحله اول و دوم زخم ایجاد نمی شود و بعد از مرحله دوم این پوشش بر روی زخم بستر ایجاد می شود. تشخیص و شناسایی درجه زخم بستر موضوع اصلی و مهمی در درمان آن می باشد، زیرا هر نوع درمان و مشاوره و توصیه های مختلف وابسته به میزان درجه زخم بستر می باشد و بدون آگاهی داشتن از میزان و درجه زخم بستر، چنین چیزی ممکن نخواهد بود.

اگر هم تشخیصی صورت بگیرد، به صورت تجربی توسط پزشک ماهر و زبده صورت می گیرد که باز احتمال خطا و اشتباه نیز وجود دارد.

نکات درمانی

در بخش ذیل به بررسی برخی نکات و توصیه ها در حوزه عدم تشخیص درجه زخم بستر و روش درمان آن می پردازیم:

  1.  پاکسازی زخم مورد نظر به صورت مداوم
  2.  تقویت رژیم غذایی مناسب و ورزش های مخصوص به توصیه پزشک متخصص
  3.  تمیز کردن حوله و تخت و مواد مصرفی به طور کامل
  4.  کم کردن ارتفاع تخت بیمار جهت کاهش اصطکاک
  5.  استفاده از داروهای تجویز شده
  6.  عمل به توصیه های متخصص و مشاوره با پزشک

 


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.