عفونت زخم چیست

عفونت زخم چیست؟

زخم عفونی

عفونت زخم، به یک نقص یا برش موضعی پوست یا بافت نرم زیر آن گفته می شود که در آن موجودات بیماری زا به پوشش زنده اطراف زخم حمله می کنند و باعث به وجود آمدن عفونت می شوند. عفونی شدن زخم باعث تحریک پاسخ ایمنی بدن، التهاب و آسیب بافتی می شود و همچنین روند بهبود زخم و خراش را نیز کند می کند. بیشتر زخم های عفونی می توانند خود به خود بهبود یابند و برطرف شوند، مانند خراش های سطحی یا فولیکول های عفونی مو. اما عفونت های دیگر، اگر درمان نشوند، می توانند حاد تر شوند و نیاز به مداخله پزشکی داشته باشند. همچنین محصولاتی نیز جهت درمان این نوع زخم های عفونی در فروشگاه حافظ طب موجود است که شما می توانید آن ها را با ارزان ترین قیمت خریداری کنید.

عفونت ها چگونه تشکیل می شوند؟

پوست به عنوان اولین خط دفاعی بدن شناخته می شود که سطح آن توسط یک لایه نازک اسیدی تولید شده توسط غدد چربی محافظت می شود. این لایه نازک اسیدی به عنوان یک مانع پویا عمل می کند که pH پوست را نیز تنظیم می کند و باعث حفظ میکروارگانیسم هایی به نام فلور طبیعی بر روی پوست می شود که خود آن ها می توانند از ورود عوامل بیماری زا به بدن جلوگیری می کنند. عوامل بیماری زا اغلب می توانند قسمتی از فلور طبیعی روی پوست را جابجا کرده و مکانهای خاصی را اشغال کنند، اما بیشتر اوقات این اتفاق منجر به ایجاد عفونت نمی شود و پاسخ ایمنی را نیز تحریک نمی کند. با این حال، هنگامی که پوست پاره می شود یا سیستم ایمنی بدن دچار نقص می شود، هر یک از میکروارگانیسم های روی پوست چه فلور طبیعی چه میکروب های دیگر وارد زخم می شوند و می توانند باعث به وجود آمدن عفونت زخم و همچنین زرد شدن زخم شوند (به علت وجود عفونت زخم رنگ زرد به خود می گیرد). نوع میکروارگانیسم هایی که باعث عفونت زخم می شوند عمدتا به عمق و محل زخم بستگی دارند.

سایر مطالب مفیبد: درمان زخم عفونی

علائم عفونت زخم می تواند شامل افزایش درد، تورم و قرمزی باشد. همچنین عفونت های حادتر ممکن است باعث تهوع، لرز و یا تب نیز شوند.

زرد شدن زخم عفونی

عفونت های ناشی از زخم های جراحی

عفونت زخم جراحی زمانی اتفاق می افتد که عوامل بیماری زای موجود در محل برش جراحی تکثیر شوند و منجر به ایجاد عفونت شوند. عفونت های ادراری یا تنفسی ممکن است بعد از انجام هر گونه عملی بر روی دستگاه ادراری و دستگاه تنفسی اتفاق بیفتد، اما به وجود آمدن عفونت زخم جراحی، تنها پس از انجام عمل هایی که نیاز به برش پوست بدن دارند امکان پذیر است.

عفونت زخم های جراحی نسبتاً شایع هستند و در 2 تا 5 درصد از عمل های جراحی ای که شامل ایجاد برش در بدن هستند رخ می دهند. همچنین میزان عفونت می تواند با توجه به نوع جراحی متفاوت باشد.

در کل سه نوع عفونت زخم جراحی وجود دارد که بر اساس شدت عفونت طبقه بندی می شوند. این عفونت ها می توانند عوارضی را نیز ایجاد کنند.

این عوارض و نشانه های به وجود آمدن عفونت بعد از عمل جراحی شامل:

  • چرک کردن محل جراحی
  • بوی بد زخم
  • تب و لرز
  • قرمز شدن
  • وجود درد یا درد گرفتن در زمان لمس

 

چه عواملی باعث ایجاد شدن عفونت در زخم می شوند؟

زخم های انسان می تواند با موارد زیر عفونی شوند:

  • میکروب هایی که از قبل روی پوست وجود دارند ودر محل زخم جراحی گسترش می یابند
  • میکروب هایی که درون بدن یا اندامی که جراحی روی آن انجام شده است وجود دارند
  • میکروب هایی که در محیط اطراف شما وجود دارند مانند میکروب های ابزار جراحی یا دستان جراحان یا پرستاران.

0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.