عفونت زخم چیست

عفونت زخم چیست؟

زخم عفونی

عفونت زخم، به یک نقص یا برش موضعی پوست یا بافت نرم زیر آن گفته می شود که در آن موجودات بیماری زا به پوشش زنده اطراف زخم حمله می کنند و باعث به وجود آمدن عفونت می شوند. عفونی شدن زخم باعث تحریک پاسخ ایمنی بدن، التهاب و آسیب بافتی می شود و همچنین روند بهبود زخم و خراش را نیز کند می کند. بیشتر زخم های عفونی می توانند خود به خود بهبود یابند و برطرف شوند، مانند خراش های سطحی یا فولیکول های عفونی مو. اما عفونت های دیگر، اگر درمان نشوند، می توانند حاد تر شوند و نیاز به مداخله پزشکی داشته باشند. همچنین محصولاتی نیز جهت درمان این نوع زخم های عفونی در فروشگاه حافظ طب موجود است که شما می توانید آن ها را با ارزان ترین قیمت خریداری کنید.

عفونت ها چگونه تشکیل می شوند؟

پوست به عنوان اولین خط دفاعی بدن شناخته می شود که سطح آن توسط یک لایه نازک اسیدی تولید شده توسط غدد چربی محافظت می شود. این لایه نازک اسیدی به عنوان یک مانع پویا عمل می کند که pH پوست را نیز تنظیم می کند و باعث حفظ میکروارگانیسم هایی به نام فلور طبیعی بر روی پوست می شود که خود آن ها می توانند از ورود عوامل بیماری زا به بدن جلوگیری می کنند. عوامل بیماری زا اغلب می توانند قسمتی از فلور طبیعی روی پوست را جابجا کرده و مکانهای خاصی را اشغال کنند، اما بیشتر اوقات این اتفاق منجر به ایجاد عفونت نمی شود و پاسخ ایمنی را نیز تحریک نمی کند. با این حال، هنگامی که پوست پاره می شود یا سیستم ایمنی بدن دچار نقص می شود، هر یک از میکروارگانیسم های روی پوست چه فلور طبیعی چه میکروب های دیگر وارد زخم می شوند و می توانند باعث به وجود آمدن عفونت زخم و همچنین زرد شدن زخم شوند (به علت وجود عفونت زخم رنگ زرد به خود می گیرد). نوع میکروارگانیسم هایی که باعث عفونت زخم می شوند عمدتا به عمق و محل زخم بستگی دارند.

سایر مطالب مفیبد: درمان زخم عفونی

علائم عفونت زخم می تواند شامل افزایش درد، تورم و قرمزی باشد. همچنین عفونت های حادتر ممکن است باعث تهوع، لرز و یا تب نیز شوند.


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.