پانسمان نوین

آشنایی با انواع پانسمان نوین

مجله سلامت

پانسمان نوین نوع جدیدی از پانسمان ها می باشد که نسبت به پانسمان های قدیمی، تفاوت زیادی دارد. پانسمان  نوین برای زخم های با عمق زیاد استفاده می شود و فقط محدود به الکل و چسب نمی باشد. پانسمان نوین به صورت های مختلفی وجود دارد و مزایای متفاوتی نیز دارد.

 معمولا مشاهده می شود که پانسمان نوین به صورت پودر یا ژل یا به حالت برخی از ترکیبات خاص موجود می باشد. قابل ذکر است که پانسمان نوین، مرطوب کننده زخم می باشد و این موضوع باعث می شود که روند بهبود زخم سریع تر و راحت تر انجام شود.

همچنین پانسمان های قدیمی فقط جهت حفظ خونریزی استفاده می شدند که نیاز به چسب و عملیات خاصی داشتند، در حالی که امروزه با پیشرفت علم پزشکی ثابت شده است که پانسمان های نوین فقط جهت پانسمان استفاده نمی شوند، بلکه برای انواع زخم های مختلف به عنوان یک روش درمانی مصرف می شوند.

انواع پانسمان نوین به صورت آلژینات، هیدروکلوئید، فوم، کلاژن، هیدروژل، پانسمان جاذب و فوق جاذب وجود دارند. هر یک از انواع این پانسمان ها برای ترمیم و بهبودی زخم های مختلف کارایی دارند. 
در مورد مزایای پانسمان نوین می توانیم به هزینه پایین، راحتی در استفاده، درمان و بهبودی سریع تر زخم، آبرسانی قوی به سطح پوست، جذب ترشحات زاید، ضد حساسیت، و بسیاری از موارد دیگر اشاره کنیم.

 به طور کلی استفاده از پانسمان نوین مورد تایید پزشکان و متخصصان می باشد و پانسمان های قدیمی که محدود به الکل و پد و گاز بودند، جای خود را با پانسمان نوین داده اند.
 مواد به کار رفته در این پانسمان ها موجب شده است که خواص متعددی داشته باشند. این نوع از پانسمان ها برای اعمال جراحی یا جراحات بسیار شدید و عمیق کاربرد دارد. قابلیت عدم نفوذ آب به داخل این پانسمان ها برای افراد، بسیار مهم می باشد.

پانسمان نوین به گونه ای طراحی و ساخته شده است که به چسب و باند برای محکم نگه داشتن پانسمان نیازی دارند. این پانسمان ها به صورت مرطوب هستند و عملیات ترمیم زخم با استفاده از این نوع پانسمان ها، بسیار سریع صورت می گیرد.

حافظ طب نوین در زمینه تجهیزات و لوازم پزشکی فعالیت داشته و شما می توانید با خرید محصولات درمان زخم از حافظ طب و استفاده از پانسمان های پیشگیری از زخم، به بهبود فرایند درمان خودتان کمک کنید.

بررسی انواع پانسمان نوین و مسائل مربوط به آن 

در این قسمت به بررسی گونه های مختلف پانسمان نوین و نکات مرتبط می پردازیم:

  • آلژینات ها
  • کلاژن ها
  • فوم
  • هیدروکلوئید
  • هیدروژل
  • فیلم شفاف
  • جاذب

بررسی آلژینات ها

پانسمان پرکننده  (آلژینات ها) به صورت جاذب و غیر چسبنده می باشند و از موادی مانند فیبرها تهیه می شوند. کارکرد این نوع از پانسمان ها به این صورت است که از طریق ترکیب یون کلسیم و سدیم، نوعی ژل خاص تولید می کنند که این ماده مرطوب کننده محل زخم می باشد و موجب ترمیم زخم می شوند.

بررسی کلاژن ها

 کلاژن ها از منابع حیوانی مختلفی چون گاو و ماهی تهیه می شوند و به صورت ورق و پودر در بازار موجود هستند. همان طور که می دانید، کلاژن ماده اصلی جهت محافظت پوست محسوب می شود.

 نحوه عملکرد این دسته از پانسمان های نوین به این صورت است که با تولید کلاژن و رفع چرک و عفونت در محل زخم، به روند بهبود زخم کمک می کنند.

 

بررسی فوم ها

پانسمان فوم دارای یک لایه پوششی ضد آب هستند به صورت چسبنده و غیر چسبنده وجود دارند. فوم ها می توانند ترشحات مختلف زخم را جذب کنند. با جذب این مواد، آلودگی های و عفونت های زخم از بین رفته و روند بهبودی طی می شود. قابل ذکر است که فوم ها در قالب های مختلفی وجود دارند و به علت سازگاری با آب، درمان بسیار راحتی صورت می گیرد.

 

بررسی هیدروکلوئیدها

در مورد هیدروکلوئید ها باید بگوییم که این پانسمان ها از مواد کلوئیدی مانند ژلاتین، پکتین، و برخی مواد دیگر تشکیل شده اند. معمولا برای زخم های کوچک تا متوسط کارایی دارند و به صورت چسبنده بوده و برای استفاده از آن ها، به چسب نیاز ندارید. عملیات ترمیم بر روی زخم، از طریق ایجاد و حفظ رطوبت شکل می گیرد.

 ژلی که در فرایند استفاده از هیدروکلوئیدها تشکیل می شود، محیطی اسیدی و ضد ویروسی و باکتریایی ایجاد می کنند.

قابل ذکر است که میکروب ها و عفونت ها قابل نفوذ به این پانسمان هیدروکلوئید نیستند و مصرف بالایی نیز دارند.

بررسی هیدروژل

هیدروژل از طریق ترکیبی از آب و گلیسیرین شکل گرفته اند و ساختار پلی مری آن ها باعث می شود که دمای زخم مورد نظر تا حد زیادی کاهش یابد. این خاصیت به برداشتن بافت های غیر زنده و ترمیم کمک زیادی می کند. احیای بافت های آلوده و بازسازی زخم از مزایای هیدروژل محسوب می شود.

پانسمان نوین هیدروژل به صورت ورقه، ژل، نوار موجود هستند.

بررسی پانسمان فیلم شفاف

فیلم شفاف نوعی پانسمان نوین می باشد که دارای یک لایه منفذ دار و چسبناک می باشد که ضخامت های گوناگونی نیز دارد. این پانسمان ها به صورت شیشه ای نیز هستند و از نفوذ میکروب ها و باکتری ها جلوگیری می کند.


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.