زخم اگزما یا درماتیت

زخم اگزما یا درماتیت چیست؟ معرفی و درمان

مجله سلامت

تعریف زخم اگزما و درمان آن 

زخم اگزما را در واقع نوعی بیماری پوستی معنا می کنند که با تورم، قرمزی، پوسته پوسته شدن، تاول و حتی گاهی ترشح روی پوست همراه است. احتمال این که نام این بیماری را شنیده باشید زیاد است.

شاید هم خودتان به آن دچار شده و از علائم و نشانه های آن بی خبر نیستید. در واقع، به گفته متخصصان این بیماری پوستی نوعی حساسیت است که دلیل ایجاد آن هنوز مشخص نیست. اما افرادی که به آن گرفتار بوده اند از آزاردهندگی و مشکلاتی که به همراه دارد، بسیار شکایت می کنند و به همین دلیل درمان آن بسیار اهمیت دارد.

این بیماری ممکن است قسمت ها و اعضای مختلف بدن را درگیر کند. حتی کودکان نیز می توانند به این بیماری دچار شوند.

زخم اگزما چیست؟

بیماری اگزما بیماری پوستی است که ممکن است بیمار را کلافه و حتی زندگی او را مختل کند. ممکن است این بیماری ژنتیکی باشد و در میان اعضای یک خانواده بروز پیدا کند. سن ابتلا به این بیماری مشخص نیست و افراد در سنین مختلف ممکن است به آن مبتلا شوند. شدت این بیماری می تواند متفاوت باشد و نشانه های آن روز به روز بیشتر یا کمتر شود. در مواردی با تاول های ریز دارای مایعی شفاف روی پوست دیده می شود که نشان از وجود عفونت دارد.

زخم اگزما مسری نیست و از مهم ترین دلایل ایجاد آن نداشتن توانایی در ترمیم آسیب به سد پوست است. این عارضه به علت جهشی ژنی به اسم فیلاگرین ایجاد می شود که وجود آن برای تشکیل سد پوستی اهمیت دارد. هر سلول پوست دو نسخه از ژن فیلاگرین را دارا است و افرادی که احتمال ابتلا به این زخم در آنها بالا است، فقط مجهز به یک نسخه از این ژن هستند. هرچند برای تشکیل سدی طبیعی محافظت از پوست تنها یک ژن نیز کافی است، ولی وجود دو نسخه برای ترمیم سد پوست مهم است.

 


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.