تفاوت بخیه و چسب بخیه

بررسی تفاوت بخیه و چسب بخیه

زخم جراحی

بخیه یکی از روش های متداول در دنیای پزشکی است که قرنها از قدمت آن می گذرد. طبق آثار به جا مانده از  دوران کهن استفاده از این روش به مصریان باستان باز می گردد. آنها روش بستن زخم با استفاده از نخ را حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به نام خود ثبت کرده اند. البته نخ های مورد استفاده ی آنها از جنس فلز بود که معایب مختص به خود را داشت.

بخیه روشی است که در آن بافت های جدا شده ی پوست از یکدیگر را مجددا کنار هم قرار داده و از ورود میکروب هایی که باعث عفونت می شوند پیشگیری میکنند. علاوه بر ممانعت از عفونت، بخیه از خونریزی نیز جلوگیری کرده و روند تسریع زخم را افزایش می دهد. موضوع مقاله ی ما تفاوت بخیه و چسب بخیه می باشد.

با ما تا انتهای این پست همراه باشید تا با تمامی خصوصیات بخیه های سنتی که توسط نخ و سوزن انجام می شوند و بخیه با استفاده از چسب که یک روش مدرن و بسیار آسان است آشنا شوید.

چسب بخیه چیست؟

کاربرد چسب بخیه همانند نخ بخیه می باشد. این چسب نیز همانند نخ لبه های پوست را کنار هم نگه میدارد تا زخم به نحو احسنت بهبود یابد. امروزه در کلینیک ها و بیمارستان ها از این روش بخیه به وفور استفاده می شود. از مهمترین های تفاوت بخیه و چسب بخیه می توان به استفاده ی آسان و عاری از زحمت آن اشاره کرد.

سرعت بخیه شدن زخم با این روش بالا بوده و از همه مهمتر بیمار بدون بی حسی و تحمل درد شاهد بخیه شدن زخم خود خواهد بود. این چسب ها بی رنگ ‌و شفاف هستند و به صورت نوارهای باریک طراحی شده اند. در دو سر این نوارها چسب های مخصوص نگهداری که بسیار محکم و چسبناک هستند قرار دارند.

نوع دیگری از این چسب ها به چسب های پروانه ای شهرت دارند زیرا قسمت چسبناک آنها شبیه به بال پروانه می باشد. از این رو به آنها چسب های پروانه ای یا پانسمان پروانه ای نیز گفته می شود.


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.