همه چیز درباره ی درمان زخم عفونی

همه چیز درباره ی درمان زخم عفونی

مجله سلامت

درمان زخم عفونی موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. عفونت یک زخم ممکن است بسیار خطرناک باشد و در صورتی که تشخیص و درمان مناسب بر روی آن انجام نگیرد، قطعا فرد دچار مشکلات بیشتری می شود. ممکن است یک زخم کوچک و ساده با عفونت کردن درد سر بزرگی را برای شما ایجاد نماید. تشخیص و درمان زخم عفونی موضوعی است که شما باید اطلاعات کافی درباره ی آن داشته باشید.

زخم عفونی چیست؟

زخم عارضه ای است که ممکن است در هر نقطه از بدن به وجود آید. وجود هرگونه آسیبی بر روی پوست می تواند سبب زخم شدن قسمتی از پوست و بدن شما گردد. حال چه اتفاقی می افتد که یک زخم معمولی تبدیل به یک زخم عفونی می گردد؟ در صورتی که میکروب ها و باکتری ها به داخل بافت زخم نفوذ نمایند، سبب ایجاد یک زخم عفونی می شوند. رشد میکروب ها در زیر بافت یک زخم باعث عفونت آن می گردد. هر زخم ساده و کوچکی می تواند تبدیل به یک زخم عفونی گردد.

مراقبت و تمیز نگه داشتن محل زخم تاثیر بسیاری در جلوگیری از زخم عفونی دارد. متاسفانه برخی از افراد بدون توجه کافی به موارد بهداشتی باعث می شوند تا زخم های کوچک و ساده تبدیل به یک عفونت پر دردسر شوند. ضدعفونی زخم را در این مقاله خواهیم آموخت.

تشخیص و درمان زخم عفونی و آلوده

نحوه تشخیص و درمان زخم عفونی و آلوده

شاید این سوال برای شما پیش آید که چگونه می توانیم فرق یک زخم عفونی را با زخم معمولی بدانیم؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت یک زخم عفونی باعث تورم و قرمزی پوست اطراف خود می گردد. در صورتی که زخم معمولی هرگز دچار تورم و قرمزی نیست. زخم عفونی ممکن است فرد را دچار تب و لرز نماید. در حالی که یک زخم معمولی هرگز باعث بروز این علائم نمی گردد. ترشح مایع زرد رنگ و بد بو نیز از جمله نشانه های زخم عفونی می باشد که در یک زخم معمولی هرگز دیده نمی شود. درمان زخم عفونی حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود. از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید و برای تشخیص و درمان زخم عفونی خود حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید. درمان زخم عفونی معمولا با آنتی بیوتیک ها انجام می گردد. 

چگونه عفونت زخم را تشخیص دهیم؟

هر فردی در طول زندگی دچار زخم هایی بر روی بدنش می گردد. چگونه می توان یک زخم عفونی را بر روی پوست تشخیص داد؟ همان طور که در بالا اشاره شد ویژگی های ظاهری یک زخم معمولی با زخم عفونی بسیار متفاوت است. یک قانون کلی برای تشخیص زخم عفونی وجود دارد. اگر زخم روی پوست شما هر روز به جای بهتر شدن و بهبود یافتن، بدتر و شدیدتر از قبل می شود، حتما آن زخم عفونی شده است. زخم های معمولی با گذشت چند روز به سمت بهبودی پیش می روند و پوست به تدریج ترمیم می شود، ولی اگر یک زخم این روند را طی نکرده و هر روز بدتر از روز قبل شده و درد شدیدی در آن ناحیه ایجاد می گردد، قطعا شما دچار یک زخم عفونی شده اید. برای آشنایی با درمان زخم عفونی و خرید محصولات درمان زخم با ما همراه باشید.

درمان زخم های عفونی در خانه

درمان زخم های عفونی در خانه

قبل از ارائه هر راهکاری باید بدانید که زخم های عفونی شدید حتما باید تحت نظر پزشک درمان شوند. اقدام خودسرانه ممکن است باعث بدتر شدن زخم و ایجاد مشکلات بزرگ تر گردد. در صورتی که زخم شما خفیف بوده و هیچ علائمی از تب و لرز ندارید می توانید از راهکارهایی برای درمان آن در خانه استفاده نمایید.

شما می توانید پمادهای ضدعفونی کننده را از فروشگاه حافظ طب تهیه کرده و روزانه بعد از شستشوی کامل زخم از آن استفاده نمایید. بهتر است زخم را با آب گرم و صابون شسته و بعد از خشک کردن به آن پماد بزنید. توصیه می شود بعد از زدن پماد زخم را با گاز استریل پانسمان نمایید.

برای درمان زخم عفونی در خانه می توانید از زردچوبه و یا روغن نارگیل نیز استفاده نمایید. زردچوبه در درمان عفونت ها تاثیر خوبی دارد و می تواند یک درمان خانگی به حساب آید.

نحوه جلوگیری از عفونت زخم

راه حل اصلی برای جلوگیری از عفونت یک زخم، تمیز نگه داشتن آن است. چیزی که باعث ایجاد عفونت در یک زخم می شود وجود آلودگی و میکروب در ناحیه زخم می باشد. اگر بعد از به وجود آمدن یک زخم به خوبی از آن مراقبت کرده و محل را تمیز نگه دارید، درصد عفونی شدن آن بسیار پایین می باشد. در غیر این صورت ممکن است یک زخم ساده تبدیل به زخم عفونی گردد.

درمان زخم عفونی کاری ساده ای نیست پس بهتر است قبل از درمان، از به وجود آمدن آن پیشگیری نماییم. در صورتی که زخم عمیقی بر روی پوست خود دارید، بهتر است از چسب زخم استفاده کنید. چسب نزدن و قرار دادن زخم در معرض هوا و انواع آلودگی ها می تواند میزان عفونت آن را تشدید کند. بنابراین برای جلوگیری از عفونی شدن زخم حتما موارد بهداشتی را رعایت نمایید.


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.