مراحل ترمیم زخم

مراحل ترمیم زخم

مجله سلامت

آشنایی با مراحل ترمیم زخم 

مراحل ترمیم زخم شامل مرحله التهابی، هموستاز، آندوتدلیم، لختگی و ترشحات زخمی، بافت سازی و بازسازی می باشد. هر یک از مراحل ترمیم زخم دارای زمان بندی خاصی می باشد و بر اثر برخی تغییرات و فرایند ها، عملیات مربوط به مراحل بهبود زخم صورت می گیرد.

 در حالت کلی وقتی بدن زخمی می شود، به اعضا و بافت داخلی آسیب وارد می شود. در نتیجه از همان ابتدای کار واکنش های فیزیکی و شیمیایی متفاوتی در بافت مورد نظر رخ می دهد و مراحل ترمیم زخم آغاز می شود.

 در برخی زخم ها که شدید هستند مراحل ترمیم زخم بر طبق روند عادی خودش صورت می گیرد، اما وقتی زخمی به صورت مزمن یا غیر قابل درمان می باشد، نیاز هست که برخی عوامل خارجی در بهبود زخم موثر واقع شوند. منظور از عوامل خارجی این است که اعمال و اقدامات اولیه ای را جهت بهبود زخم انجام دهیم.

 این اقدامات شامل پیشگیری از شدید شدن خونریزی در بافت مورد نظر، و جلوگیری از حمله باکتری ها و تشدید عفونت در بدن می باشد. در واقع با این کار می توانیم تا حدود زیادی از فشار زخم بکاهیم و آلودگی های محیط بافت را کم کنیم. گفتیم که مراحل ترمیم زخم شامل سه مرحله التهابی، بافت سازی و بازسازی می باشد. البته باید ذکر کنیم که مرحله التهابی شامل چندین زیرگروه می باشد و مراحلی دارد.

 هموستاز اولین مرحله از التهاب می باشد. وقتی بدن شما دچار زخم می شود، سیستم ایمنی بدن فعال شده و با سفت شدن و جمع شدن عروق بدن و تشکیل پلاک ها در محل زخم، به حالت لخته در می آیند.

 آندوتلیم به بدن کمک می کند که در برابر فشار بر دیواره های درونی رگ ها مقاومت نشان دهد و باعث شود که فیبرهای کلاژن تشکیل شوند. سپس همین پلاکت ها به دیواره رگ ها متصل می شوند و به صورت لخته در می آیند.

در مرحله التهاب از مراحل ترمیم زخم، برخی مواد در داخل بدن ترشح می شوند. این مواد شامل پروستوگلاندین ها، آدونوزین دی فسفات ها هستند که در بدن نقش حفاظت از آلودگی های و عفونت ها را بر عهده دارند. در نهایت اینکه مواد ترشح شده در بدن، پلاکت ها را جذب خودشان می کنند و زخم به صورت یک لخته بزرگ تر در می آیند.

مراحل بهبود و ترمیم زخم

 


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.