به وجود آمدن لخته یا دلمه روی زخم

زرد شدن زخم نشانه چیست؟

زخم عفونی

بدن انسان برای محافظت کردن از زخم ها، بریدگی ها و در کل، آسیب های به وجود آمده بر روی پوست در برابر باکتری ها و عوامل بیماری زا یک لخته یا دلمه روی محل آسیب ایجاد می کند. ولی اگر باکتری ها قبل از به وجود آمدن لخته به درون زخم یا بریدگی نفوذ کنند و یا حتی پس از دلمه بستن راهی برای رسیدن به آسیب پیدا کنند، زخم می تواند عفونی و آلوده شود. این عفونت زخم ممکن است باعث زرد شدن زخم بشود. ولی این زرد رنگ شدن زخم ها دلایل دیگری نیز جز وجود عفونت در زخم می تواند داشته باشد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

چرا لخته ها یا دلمه ها روی زخم ها به وجود می آیند؟

وقتی زخمی دلمه میبندد، مجموعه ای از مواد مانند خون و سلول های موجود در پوست یک لایه محافظ را روی زخم یا بریدگی ایجاد می کنند. در واقع همانطور که در بالاتر گفته شد، می توان گفت دلمه بستن یک روش محافظتی بدن از زخم به وجود آمده در برابر موجودات مهاجم، خاک و دیگر مواد موجود بیماریزا در طبیعت است.

اگر یک زخم دلمه بسته، ترک بخورد، باز شود و نتواند باکتری ها و میکروب ها را از آسیب پوستی دور نگه دارد، این میکروب ها می توانند وارد زخم و یا آسیب شده و باعث عفونت زخم و یا زرد شدن زخم شوند.

در کل اصطلاح "زخم عفونی" کمی می تواند گمراه کننده باشد. خود زخم دلمه بسته از سلول های مرده ساخته شده است و نمی تواند آلوده شود. این خود آسیب است که عفونی می شود و باعث زرد شدن زخم می شود.

مطالب مفید: علت و درمان زخم عفونی

عملکرد بدن پس از به وجود آمدن آسیب بر روی پوست چیست؟

هنگامی که پوست بدن شما در اثر اتفاقی پاره می شود و یا آسیبی می بیند، فشار مکانیکی ناشی از آن اتفاق به دو لایه اولیه پوست شما، که شامل اپیدرم و درم است و به عروق خونی زیرین آن آسیب می زند و باعث به وجود آمدن خونریزی می شود. اما سوال این است که چگونه و با چه عملکردی بدن شما به طور اثربخشی از این آسیب ها مراقبت می کند؟

 در مکانیزم بهبود یافتن زخم ها، در مرحله اول، پلاکتها (سلولهای خونی ای که در تشکیل دلمه و لخته بسیار مهم هستند) در محل آسیب دیده و پاره شده تجمع می یابند و یک پوشش موقت ایجاد می کنند که از محیط خارجی محافظت می کند و همچنین از خونریزی نیز جلوگیری می کند. این پوشش موقت معمولاً به عنوان لخته یا دلمه شناخته می شوند. همچنین در حالی که پلاکت ها هنگام بروز آسیب با هم در محل زخم تجمع می یابند، فاکتورهایی را نیز از خود ترشح می کنند که سایر سلول های ایمنی موجود در بدن را متوجه وجود آسیب می کنند و این موضوع باعث شروع شدن مرحله التهابی زخم می شود.

رنگ های مختلف زخم و دلمه 

زخم ها و دلمه های طبیعی غالباً دارای رنگ قرمز تیره هستند. این رنگ ناشی از هموگلوبین (پروتئین درون گلبول های قرمز که اکسیژن را حمل می کند) است. با این حال، زخم ها و دلمه ها بسته به عوامل و دلایل مختلفی می توانند رنگ های مختلفی نیز داشته باشند، این عوامل شامل:

  • عمر زخم
  • وجود عفونت
  • نوع زخم

به طور کلی، با گذشت زمان ممکن است رنگ زخم ها نیز تغییر کند. ممکن است یک زخم دلمه بسته سالم از قرمز مایل به قهوه ای تیره به رنگ روشن تری تبدیل شود و یا حتی قبل از افتادن تیره تر شود.

زخم ها و دلمه های طبیعی

 


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.