به وجود آمدن لخته یا دلمه روی زخم

زرد شدن زخم نشانه چیست؟

زخم عفونی

بدن انسان برای محافظت کردن از زخم ها، بریدگی ها و در کل، آسیب های به وجود آمده بر روی پوست در برابر باکتری ها و عوامل بیماری زا یک لخته یا دلمه روی محل آسیب ایجاد می کند. ولی اگر باکتری ها قبل از به وجود آمدن لخته به درون زخم یا بریدگی نفوذ کنند و یا حتی پس از دلمه بستن راهی برای رسیدن به آسیب پیدا کنند، زخم می تواند عفونی و آلوده شود. این عفونت زخم ممکن است باعث زرد شدن زخم بشود. ولی این زرد رنگ شدن زخم ها دلایل دیگری نیز جز وجود عفونت در زخم می تواند داشته باشد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

چرا لخته ها یا دلمه ها روی زخم ها به وجود می آیند؟

وقتی زخمی دلمه میبندد، مجموعه ای از مواد مانند خون و سلول های موجود در پوست یک لایه محافظ را روی زخم یا بریدگی ایجاد می کنند. در واقع همانطور که در بالاتر گفته شد، می توان گفت دلمه بستن یک روش محافظتی بدن از زخم به وجود آمده در برابر موجودات مهاجم، خاک و دیگر مواد موجود بیماریزا در طبیعت است.

اگر یک زخم دلمه بسته، ترک بخورد، باز شود و نتواند باکتری ها و میکروب ها را از آسیب پوستی دور نگه دارد، این میکروب ها می توانند وارد زخم و یا آسیب شده و باعث عفونت زخم و یا زرد شدن زخم شوند.

در کل اصطلاح "زخم عفونی" کمی می تواند گمراه کننده باشد. خود زخم دلمه بسته از سلول های مرده ساخته شده است و نمی تواند آلوده شود. این خود آسیب است که عفونی می شود و باعث زرد شدن زخم می شود.

مطالب مفید: علت و درمان زخم عفونی


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.