انواع زخم تروما ( trauma )

انواع زخم تروما ( trauma ) چیست ؟ | علل | درمان

مجله سلامت

زخم تروما

تروما ریشه ی یونانی دارد و به مفهوم زخم یا جراحت است. در علم پزشکی هرگونه آسیب ،شوک، جراحت، ضربه که به بدن وارد می شود را زخم تروما گویند. به این شرط که از سمت خارج به بدن وارد شده باشد و عوامل درونی باعث ایجاد شدن آنها نشوند. ضربه هایی که باعث ایجاد زخم تروما میشوند در اثر افزایش انرژی وارد شده به بدن به وجود می آیند که، این انرژی ها معمولا از نوع حرارتی(سوختگی) ،انرژی هایی که در اثر ضربه زدن به وجود می‌آیند یا از نوع  انرژی های شیمیایی و مکانیکی هستند.

 در شرایطی مانند آسیبهای شدید مثل، قطع نخاع به هیچ عنوان نباید بیمار توسط افراد غیر مجرب جابه جا شود و حتما باید منتظر بمانید تا پزشک و یا امدادگری که در کار خود تخصص لازم را دارد بیمار را به وسیله تجهیزات کافی جابه جا کرده و به بیمارستان منتقل کنند.

زخم تروما معمولاً به شکل بریدگی ،پارگی بافت ها، یا زخم هایی که در بدن ایجاد سوراخ میکنند خود را نشان می‌دهد یکی از دلایل مرگ و میر در کسانی که دچار زخم تروما شده اند، خونریزی کنترل نشده است.

انواع زخم تروما:

۱) زخم حاد:

زمانی اتفاق می افتد که پوست پاره شده و ظاهرش نا هموار شود. یک زخم ترومای حاد زمانی ایجاد می شود که اجسامی مانند شیشه ،فلز یا شن وارد پوست شده و آن را پاره کند. زمانی که لایه های بافت در قسمت داخل بریدگی به طور واضح  قابل مشاهده نیستند میگوییم زخم حاد ایجاد شده است.

۲)زخم بریدگی:

همانطور که از اسمش پیداست نتیجه ی برخورد یک جسم تیز و برنده با پوست و لایه های زیرین پوست است. از عمیق‌ترین زخم‌های تروما، ترومای نافذ میباشد که بیشتر در اثر برخورد با چاقو یا اصابت گلوله ایجاد می شود.


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.