حافظ طب نوین

استومی و استوما چیست؟

مجله سلامت

استوما به قسمتی از روده که بیرون جداره شکم می باشد گفته می شود و استومی به ایجاد سوراخی بر روی شکم برای قرار دادن استوما اطلاق می شود. در واقع استومی عمل جراحی است که روده را از طریق سوراخ به شکم می چسباند.

انواع استومی به چند دسته طبقه بندی می شوند؟

استومی انواع مختلفی دارد که ممکن است هر بخشی از روده ها یا شکم را درگیر کند. با ما همراه باشید تا سه نوع استومی معروف را به شما معرفی کنیم. 

استومی و استوما چیست

ایلئوستومی 

یک نوع استومی معروف به ایلئوستومی قسمت انتهایی روده کوچک را به پوست وصل می کند. ایلئوستومی برای افرادی مناسب است که روده بزرگشان به شدت آسیب دیده است، یا دچار بیماری های التهاب روده هستند. در ایلئوستومی دهانه روده کوچک را در سمت راست شکم از جهت تحتانی قرار می دهند.

کلستومی 

نوع دیگر استومی کلستومی است. در کلستومی دهانه روده بزرگ را روی شکم قرار می دهند. با این کار به بدن اجازه دفع مدفوع داده می شود و از سوی دیگر قسمت آسیب دیده روده درمان می شود. برای ایجاد کلستومی از هر بخش روده بزرگ می توان شروع به جراحی کرد.

یوروستومی 

در یوروستومی یک استوما برای دفع ادرار روی شکم ایجاد می کنند. برای یوروستومی بهتر است که از کیسه های شیر دار که مانع برگشت ادرار هستند استفاده شود.  کیسه های کلستومی با برندهای زیادی در بازار موجود است، اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای خرید بهترین و با کیفیت ترین کیسه های استومی از حافظ طب نوین دیدن کنید و خرید راحت را با وبسایت https://hafezteb.ir/ تجربه کنید.

انواع استومی، ایلئوستومی و کلستومی  و یوروستومی

 

انواع استوما

استوما را بر اساس شکل به دو نوع لوپ استوما و استومای Double barrel  تقسیم می کنند.

لوپ استوما

لوپ استوما یک نوع استومی موقت است که قسمت کوچکی از روده را از طریق سوراخ روی شکم قرار می دهند. برای این کار از یک میله برای جلوگیری از برگشت روده به درون شکم کمک می گیرند. این میله پلاستیکی است و  بعد از اینکه جراح تشخیص داد که عمل موفق بوده است پس از چند روز میله را خارج می کند. هنگامی جراح تصمیم به خروج میله می گیرد که مطمئن شود روده به درون شکم بر نمی گردد. شکاف تنها روی دیواره جلویی روده که می تواند بیرون از شکم قرار گیرد ایجاد می شود و دیگر بخش های روده درگیر جراحی نمی شوند.

استومای Double barrel

در استومای Double barrel بخشی از روده از طریق سوراخی تعبیه شده روی شکم قرار داده می شود. در این نوع استوما روده به دو نیم تقسیم می شود، یعنی جراح از هر دو طرف روده را برش می زند. یک بخش استومای اصلی است که مواد را دفع می کند و بخش دیگر به موکوس معروف است که برای دفع ترشحات به کیسه نیاز ندارد و عمل دفع ترشحات را تنها با قرار دادن گاز روی آن انجام می دهد.

استومای اصلی و موکوس با فاصله مناسب از یکدیگر قرار می گیرند. در استومای اصلی برای دفع مواد به کیسه نیاز است.

انواع استوما ، لوپ استوما  و استومای Double barrel

 

 


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.