حافظ طب نوین

آشنایی با درمان زخم بستر

مجله سلامت

درمان زخم بستر یکی از اصلی ترین امور مربوط به بیمارانی است که با این معضل روبه رو هستند. امروزه با پیشرفت علوم پزشکی و لیزر، و با وجود فناوری های نوین، درمان زخم بستر نسبت به گذشته پیشرفت خوبی داشته است. درمان زخم بستر بیشتر برای افراد دیابتی یا برخی بیماری های خاص مد نظر می باشد.

روش های متفاوتی برای پیشگیری از زخم بستر وجود دارد که هر یک از این روش ها، مزایا و مسائل خاص خودشان را دارند. به طور کلی هنگام ایجاد زخم بستر، فشار زیادی بر بافت مورد نظر می آید، به طوری که پوست بدن بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه، دچار مشکل شده و خونریزی در محل زخم بستر اتفاق می افتد.

در اکثر مواقع، درمان زخم در اطراف لگن و منطقه پایین بدن می باشد که در برخی موارد هزینه های بالایی نیز دارد. برخی افراد بیشتر از دیگران دچار مشکل زخم بستر می شوند. برای مثال افرادی که بیشتر وقت خود را پشت صندلی یا میز نشسته اند و تحرک خاصی ندارند، یا افرادی که پرخوری و تنبلی می کنند و هیچ گونه ورزش و فعالیتی ندارند، دچار زخم بستر می شوند. نیاز هست که برای درمان زخم بستر هزینه و وقت زیادی را نیز صرف کنند.

در مورد روش های درمان زخم بستر می توانیم به مواردی مانند روش دبریدمان یا جراحی اشاره کنیم. منظور از روش دبریدمان این است که بافت های نکروتیکی که در بدن وجود دارند را از بدن جدا کرده و با بافت اصلی آسیب دیده فاصله می اندازند.

 این کار به این جهت است که بافت های ناپایدار یا آلوده به عفونت را از محل زخم جداسازی بکنند تا شخص مورد نظر کمتر دچار مشکل شود. در صورت باقی ماندن بافت نکروتیک در بدن، آلودگی های افزایش یافته و باعث ایجاد بوی بد در بدن شخص می شود.

وقتی آلودگی های ناشی از زخم در بدن باقی بماند، فشار بیشتری بر روی زخم اعمال می شود و همین مسئله موجب می شود که روند درمان کندتر صورت بگیرد.

سایر مطالب مفید: چسب زخم بستر و چسب کامفیل

 

 


0 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.